Už 23 let jsme tu pro každého

Pro pacienty

„Hlavně aby ty nové zuby netlačily a nevypadávaly.“ Je nám to jasné, zubní náhrada je ale až poslední možnost. Nejdůležitější je prevence.

Zjistěte víc 

Pro lékaře

Vážíme si vašich znalostí a zkušeností. Věřte, že i my vám máme co nabídnout. Třeba nové postupy, technologie a materiály, které vám usnadní práci.

Zjistěte více

Pro laboratoře

Nezáleží, jestli zaměstnáváte jednoho snímačkáře nebo máte moderní CAD/CAM laboratoř s 10 zaměstnanci. Zisková může být každá laboratoř.

Zjistěte víc

 

Celokeramika

To nej pro umělé zuby

Reálné práce zde

Teleskopy

Oblíbené v Německu

Podívejte se

Metalokeramika

Když to nejde z celokeramiky

Reálné práce najdete zde

 


Nahlédněte do naší nové zubní laboratoře

 

 


 

Dobrý tým je hlavně o lidech. Bez nich bychom takových čísel nedosáhli

1994

rok založení
JS Lab

30+

zubních techniků
zaměstnáváme

0,15%

služeb se nám vrací
na reklamaci

110 000 +

keramických zubů
jsme vyrobili

 


Adresa 

Jiří Sedláček
Veveří 456/9
602 00 Brno
IČO: 49466186

Kontakt 


e-mail: recepce@jslab.cz

JS Lab v síti


copyright 2016 JS Lab

 

 

 

 

Jak se zhotovuje metalokeramické zubní korunka

Zubní ordinace, respektive zubní lékař či zubař po nabroušení zubu vezme otisk. V zubní laboratoři zubní technik zhotoví model. Pracovní model se dá rozložit na více dílů. Především pahýl zubu na kterém se zhotovuje zubní korunka, je vyjímatelný. Zubní technik vymodeluje z vosku pomocí plynového kahanu zmenšený tvar zubu. Tento voskový model se zalije do formovací hmoty, v peci se při 900 stupních celsia vosk vyplaví a do vzniklé formy se vleje v licím přístroji roztavený kov. Poté zubní technik pomocí mikromotoru dobrousí kovovou konstrukci do správného tvaru. To je starší a ve většině zubních laboratoří pořád ještě běžná metoda zhotovení kovové konstrukce fixní zubní náhrady. V CAD/CAM zubní laboratoři se pracovní model pomocí 3D skeneru přenese do počítače, kde zubní technik vymodeluje pomocí speciálního softwaru konstrukci zubní náhrady s přesností na setinu milimetru. Tato konstrukce zubní náhrady je poté zhotovena ve frézovacím centru metodou laserového sintrování anebo frézováním. 

Kovovou konstrukci někdy zubní lékař, zubař, pacientovi vyzkouší, ve většině případů se ale zkouší jen složitější, větší zubní náhrady, kovové zubní konstrukce pro větší můstky. Zubní technik kovovou konstrukci opískuje v pískovači a nanáší první a poté druhou vrstvu základní keramické barvy, tak aby zakryl kovovou konstrukci. Každá vrstva se zvlášt vypaluje v keramické peci při teplotě okolo 900 stupňů, podle typu keramiky. V laboratoři navíc před nanášením základní barvy nanášíme  materiál NP primer kvůli lepší vazbě mezi keramikou a kovem. NP Primer se vypaluje 10 minut při teplotě 950 stupňů.  Po dokonalém zakrytí barvy kovové konstrukce začne zubní technik nanášet štětečkem keramický materiál. Keramický materiál je prášek smíchaný s tekutinou. Existuje 16 základních barevných odstínů zubů. Každý odstín se skládá z minimálně 3 vrstev. Není výjimkou, že zkušený a kreativní zubní technik použije na modelaci jednoho zubu třeba 5 - 10 různých vrstev a efektů. Nedá se ale říct že čím víc vrstev, tím lépe. Vždy záleží na konkrétní situaci. Správné plánování, výběr barvy a příprava před začátkem modelace je někdy ta nejdůležitější část v konečném výsledku. Takže zubní technik štětečkem vymodeluje z několika vrstev zvětšený tvar zubní korunky. Zvětšený proto, protože při vypalování v keramické peci se vytvořený tvar smrskne a korunka získá správnou barvu. Při modelaci můstků se z tohoto důvodu, smršťování, musí proces nanášení a modelace opakovat 3x. U jednotlivé korunky, pokud se dobře odhadne smrštění, stačí většinou jedno hlavní pálení. Je velmi jednoduché to takto popsat, ale jen správná modelace tvaru, nanesení těch správných vrstev do těch správných míst, je velmi složité, protože každá situace je jiná, každý zub je jiný. Poté zubní technik pomocí mnoha různých vrtáčků a pomocí pracovního modelu, dobrousí zubní korunku do správného tvaru. Když je zubní technik s tvarem zubní náhrady spokojen, tak nanese glasuru a provede poslední pálení v keramické peci. Zubní technik, mistr, nakonec pomocí gumiček, kartáčků a speciální pasty provede ruční doleštění viditelného povrchu zubní náhrady, zubní korunky, tak aby povrch zubu byl co nejvíc přirozený.

Celý tento proces má ve většině zubních laboratoří na starosti jeden zubní technik specialista na keramické zubní náhrady. V zubní laboratoři JSLAB máme na tento proces tři  samostatné specialisty. Jeden zubní technik, zubní technička má na starosti pracovní modely, nanášení NP Primeru a obou vrstev základní keramické barvy. Druhý zubní technik, zubní technička je CAD specialista, navrhuje tedy konstrukci zubní náhrady na monitoru počítače, a třetí zubní technik, zubní technička keramik má na starosti modelaci a tedy vytvoření definitivního  tvaru a barvy zubní náhrady - zubní korunky nebo zubního můstku.  Nakonec náš řidič doveze dokončenou zubní korunku do zubní ordinace k zubaři, který zubní korunku nacementuje pacientovy do úst.

 

Zubní náhrady

se dělí na fixní, snimatelné a na ortodontické aparátky, neboli rovnátka. Zubní lékaři rozhodují, jaký typ zubní náhrady pacientům nabídnou.  Zubní lékaři si objednávají výrobu zubních náhrad v zubní laboratoři. Moderní  zubní laboratořsi dále objednává zhotovení konstrukcí zubních náhrad ve frézovacích centrech. Největší podíl na celkové výrobě zubních náhrad mají fixní zubní náhrady. Fixní zubní náhrady se dále dělí podle použitého typu materiálu na plastové, kompozitní a keramické.  Plastové a kompozitní materiály by se na fixní zubní náhrady měli používat pouze vyjímečně, protože nesplňují současné požadavky na zubní náhrady. Ve světě se tyto fixní zubní náhrady nepoužívají už dlouho, ale u nás je pořád někteří zubní lékařisvým pacientům indikují. Jediný materiál, který dokáže dobře nahradit přirozený zub je keramika. Keramické zubní náhrady se dále dělí na celokeramické a na metalokeramické. Celokeramické zubní náhrady mohou být zhotoveny mnoha způsoby. V převážné většině případů se však na celokeramické zubní náhrady používají pouze dva materiály. Je to zirkonium a lithiumdisilikát. Lithiumdisilikát v poslední době začíná být znovu u některých zubních lékařů oblíbený, především díky masívní reklamě. Přitom je to už mnoho let používaný materiál. Jeho jediným nedostatkem je malá pevnost. Pokud někteří zubní lékaři podlehnou masívní reklamě a budou lithiumdisilikát používat nesprávně, tak jim bude hrozit nárůst reklamací. V zubní laboratoři jslab zhotovujeme z tohoto výborného materiálu pouze jednotlivé korunky, fasety, inlaye a onlaye. Můstky jenom výjimečně a bez záruky.